Yabancı bir sürüş ehliyetiyle Fransa’da araba kullanmak [el] [en]

Trafik kuralları başta ölümcül kazalar olmak üzere her türlü kaza riskini sınırlandırmayı amaçlar.

Fransa’da ikamet ediyor olsun veya olmasın, herkesin bu kurallara uyması zorunludur.

Sürüş ehliyeti

AvrupaAvrupa dışı
AB ya da Avrupa Ekonomik Alanı’nın Üye Devletleri tarafından verilmiş olan sürüş ehliyetlerine sahip kişiler herhangi bir süre kısıtlaması olmaksızın sürüş ehliyetlerini Fransa’da kullanabilirler.

Daha fazla bilgi için: https://www.service-public.fr/particuliers/vosdroits/N19126
Tatil gibi kısa süreli bir ziyaret amacıyla Fransa’ya gelmişseniz kendi sürüş ehliyetinizle araç kullanabilirsiniz. Ehliyetinizin geçerli olması ve bununla birlikte ya Fransızca dilinde olması ya da beraberinde Fransızcaya yapılmış resmi tercümesinin bulunması ya da uluslararası ehliyetinizin olması gerekmektedir.

Fransa’da ikamet ediyorsanız belli koşullar çerçevesinde yabancı sürüş ehliyetinizi bir yıl boyunca kullanabilirsiniz. Bir yıldan sonra ise yabancı sürüş ehliyetinizin yerine bir Fransız sürüş ehliyeti almanız gerekmektedir.

Daha fazla bilgi için: https://www.service-public.fr/particuliers/vosdroits/N19126
Trafik suçlarıyla ilgili sınır ötesi bilgi paylaşımı

Fransa trafik suçları konusunda Kıbrıs ile bilgi alışverişinde bulunur.

Fransa’da işlenmiş trafik suçları için trafik cezası verilebilir ve bu cezalar doğrudan suçu işleyen kişilerin Kıbrıs’taki ikamet adresine yollanır.

Sanal ceza puanı

Fransa, Fransa’da yabancı sürüş ehliyetiyle araba kullanan sürücülere ceza puanı uygulamayı planlamaktadır (sanal sürüş ehliyeti ceza puanı sistemi).

Sürücünün Fransa’da bir trafik suçu işlemesi halinde kendisinden ceza puanı kesilir.

Eğer kişiden azami ceza puanı kesilmişse (ve puanı sıfıra inmişse), sürücü bir yıl boyunca Fransa sınırları içinde araba kullanmaktan men edilir. Sürücü bu yasağa uymazsa, o zaman iki yıla kadara hapis ve 4,500€ para cezası riskiyle ve hemen aracının bloke edilmesi riskiyle karşı karşıya kalır.

Hız sınırı

Fransa’da izin verilen azami hız sınırı:

  • Kentsel bölgelerde 50km/h;
  • Kentsel bölgelerin dışında, ortasında refüjü bulunmayan çift yönlü yolda 80km/h (yolun bazı bölümlerindeki hız sınırı 90km/h olabilir);
  • Ortasında refüjü olan bölünmüş çift yönlü yolda hız sınırı 110km/h (yağmurlu havalarda 100km/h);
  • Otobanda 130km/h (yağmurlu havalarda 110km/h).

Belirtilmiş olan hız sınırlarına uyulmaması halinde sürücülere trafik cezası kesilir ve ceza bildirimleri suçu işleyenlere gönderilir.

Mobil telefon kullanımı

Araç kullanırken elde telefon tutmak ya da kulaklık gibi aygıtlar takmak yasaktır ve bu kuralı ihlal edenler

  • Sabit 135€ ceza ve
  • Sürüş ehliyetlerinden 3 puanlık ceza kesilmesi riskiyle karşı karşıya kalırlar.
    Ayrıca sürücünün araba kullanırken elinde mobil telefon tutması ve bununla beraber bir başka trafik suçu daha işlemiş olduğu hallerde kişinin sürüş ehliyetine hemen el konulur. Aracı kullanacak geçerli sürüş ehliyeti bulunan başka bir sürücü yoksa araç bloke edilir.

Alkol ve uyuşturucu kullanımı

Kişinin kanında olmasına izin verilen alkol miktarı is 0.5g/litredir. Toplu taşımacılıkta çalışan sürücülerde, deneme süresi ehliyetine ve öğrenci sürücü ehliyetine sahip kişilerde bu miktar 0.2g/litreye indirilmiştir.

Miktarı ne olursa olsun uyuşturucu kategorisinde sınıflandırılmış madde ya da bitkilerin kullanılmasından sonra araç kullanmak ya da öğrenci sürücü olan bir kişiye refakat etmek yasaktır.

Alkol ya da uyuşturucu etkisi altındayken araç kullanılması durumunda kişinin sürüş ehliyetine anında el konulabilir. Aracı kullanacak geçerli sürüş ehliyetine sahip başka bir sürücü yoksa araç bloke edilir.

Yol kenarında bir ihlal olduğu gözlemlenir ve araç bloke edilirse, söz konusu araç 7 (yedi) günlük bir süre için çekilir ve ancak sürüş ehliyeti ile sigortası olan birisi tarafından geri alınabilir.

Güvenlik aksamları

Tüm araçlarda, aracın hem önünde hem de arkasında olanların emniyet kemeri takması zorunludur. Çocukların gereken şekilde oturtulmaları ve özel koruma aksamlarıyla bağlanmaları şarttır.

İki tekerlekli motorlu araçlarda sürücüler ile yolcuların hem kask hem de eldiven takmaları zorunludur.

Tüm araçlarda (uyarı ışıklarının yanı sıra) hem reflektörlü ceket hem de uyarı üçgeni bulunması zorunludur.

publié le 13/07/2018

haut de la page