Quai d’Orsay [Fransız Dışişleri Bakanlığı] sözcüsünün, 26 Haziran 2017 tarihli basın toplantısı sırasında, Kıbrıs sorununa ilişkin bir soruya cevabı: [el]

« S- Kıbrıs sorununa ilişkin görüşmelerin olumlu sonuçlanmaması durumunda, Yunanistan ile Türkiye arasında tansiyonun yeniden yükselmesinden endişe ediyor musunuz ? Anlaşmaya varılması konusunda Paris’in üstlendiği rol nedir ?

C – Ada’daki son durum hakkında görüşmek üzere, Avrupa ve Dısişleri Bakanı Sn. Jean-Yves Le Drian ile Avrupa İşlerinden Sorumlu Bakan Sn. Nathalie Loiseau, bugün, Kıbrıs Dışişleri Bakanı Sn. Ioannis Kasoulides’i kabul edecekler.

Fransa, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi üyesi olarak, yeniden birleşme yönünde sürdürülen görüşme sürecini sürekli olarak desteklemektedir. Görüşmeler yeniden başlıyorken, Fransa, her iki toplum yöneticilerini, BM parametrelerine uygun ve AB müktesabatıyla uyumlu bir çözüm bulabilmeleri için teşvik eder.

Güvenlik konusu, 28 Haziran tarihinde Cenevre’de başlayacak Konferansın en önemli başlığı olacak. Kıbrıslıların, birleşik ve barışın hüküm sürdüğü bir adaya kavuşma noktasındaki ortak arzularına cevap verebilecek bir çözüme imza atılması için ilgili tüm aktörlere görev düşecek. »

Traduction assurée par l’Ambassade de France à Ankara

http://basedoc.diplomatie.gouv.fr/vues/Kiosque/FranceDiplomatie/kiosque.php?type=ppfr#Chapitre6

publié le 25/04/2018

haut de la page