Kıbrıs - İki toplum arasındaki müzakerelerin yeniden başlatılmasıyla ilgili Dışişleri sözcüsü tarafından yapılan açıklama (11 Şubat 2014)

Kıbrıs - İki toplum arasındaki müzakerelerin yeniden başlatılmasıyla ilgili Dışişleri sözcüsü tarafından yapılan açıklama (11 Şubat 2014)
Fransa, Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sn. Nikos Anastasiades ve Kıbrıs Türk toplumu lideri Sn. Derviş Eroğlu tarafından, Kıbrıs’ın yeniden birleşmesi amacıyla iki toplum arasında müzakerelerin yeniden başlatılmasını sağlayan ortak bir deklarasyonun kabul edilmesini selamlar.

Fransa, söz konusu neticeye varılmasını sağlayan gayretleri selamlar ve, bu ortak deklarasyonun temelinde başlatılacak olan, gelecek müzakerelerin, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarına ve Avrupa Birliği’nin kuruluş ilkelerine uygun bir anlaşmayla sonuçlanması gerektiğini hatırlatır.

Fransa, ulusal anlamda olduğu kadar Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi bünyesinde de, söz konusu sürece destek verecektir. Fransa, bütün tarafları, bir çözüme ulaşılması amacıyla yapıcı bir tutum izlemeye çağırır.

JPEG

Fransa Büyükelçisi, müzakere sürecinin yeniden başlatılmasını selamlar

« Fransa’nın Kıbrıs Büyükelçisi, Sn. Jean-Luc Florent, iki toplum arasında müzakerelerin yeniden başlatılmasını ve Kıbrıs sorununun çözümünün temellerini atan ortak bir deklarasyonun kabulünü sağlayacak Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türk toplumlarının liderleri arasında, 11 Şubat Salı günü, bir toplantının düzenleneceğine dair duyuruyu selamlar.

Büyükelçi, Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiades ve Sn. Dervis Eroğlu’nu söz konusu neticeden ötürü tebrik eder ve tarafları, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararları ve Avrupa Birliği’nin kurucu ilkelerine uygun olarak, Kıbrıs adasının yeniden birleşmesi sonucuna varılması amacıyla sarfettikleri çabaları devam ettirmeleri konusunda teşvik eder.

Fransa Büyükelçisi, aynı zamanda, gelecek müzakere sürecini kolaylaştırmak amacıyla, güven yaratıcı önlemlerin önemini hatırlatır. »

publié le 23/04/2019

haut de la page