“Inside, outside & in between the buffer zone “

Inside, outside & in between the buffer zone

Cuma 03 Ekim 2014 - 19:30’dan
Pazar 19 Ekim 2014 - 22:00’a kadar

Kıbrıs Fransız Enstitüsü «Inside, outside & in between the buffer zone», Barbara Laborde’un fotoğraflar, resimler ve sesler sergisini sunar.

JPEG

180 km uzunluğunda, en geniş yeri 7km ve aşağı yukarı bazı yerlerde 4 metrelik boş alanı olan, ara bölgenin bir çok yüzü var; bazen dağlar, gösterişsiz dar sokaklar, art arda uzanan tarlalar, köyler veya harabeler. Bir süre onu takip ediyorsunuz ve sonra izini kaybediyorsunuz. Onunla yüzleşiyorsunuz ya da sadece askeri gözetleme kulelerinin ardındaki varlığını merak ediyorsunuz. Dikenli telleri tarafından durduruluyorsunuz veya hiç farkında olmadan o bölgeye giriyorsunuz. Kimin, nereden baktığına göre değişse de, ara bölge geçit vermiyor, büyülüyor, endişelendiriyor, göz korkutuyor veya tamamen görmezden geliniyor. Artık kanamayan, ancak hala açık olan bir bıçak yarası gibi. Öylesine gerçek. Öylesine anlaşılması güç.

Ateşkes hattı, bilinenin aksine, bir sınır olmamakla birlikte, her ikisinin ardında farklı birer gerçeklik barındıran ve aralarında hayatın devam ettiği ara bölgeyi sınırlıyor. BM birliklerinin her gün çalıştığı yerde, Yorgos ve Osman tarlalarını ekip biçiyor, Stelios köy mezarlığını ziyaret ediyor, Elena kreş açarken, Mikalakis ve karısı tüm yıl boyunca orada yaşıyor! Ara bölge 40 yaşında, ancak iç yüzünün gerçekliğini bilen çok az kişi var. Bu sebepten, izinsiz ve ciddi bir BM yetkilisi eşlik etmediği sürece, ona sadece bir göz atabilmekle sınırlandırılıp, dışardan hayal ediyoruz.

Barbara Laborde Lefkoşa’da yaşayan bir foto muhabir. Bir yılı aşkın bir süredir ara bölgeyi izliyor, bu bölgenin üzerindeki perdeyi kaldırmaya ve gerçekliğini sorgulamaya çalışıyor. Ekim ayındaki belgesel niteliği taşıyan sergisinde, ziyaretçilerine, ara bölgenin içinde ve çevresinde, kuzeyinden güneyine, batısından doğusuna, bir yolculuk sunuyor. Ara bölgeyi daha iyi anlamayı sağlayan, bu gizli topraklarda açık pencereler ve gizli anahtarlar sunarcasına, resimler ve hikayeler mozaiği sunuyor.

Saatler: Hafta içi 10:00-13:00 ve 16:00-20:00
Hafta sonu 13:00 – 20:00

With the support of :

JPEG
JPEG
JPEG

With the contribution of :

JPEG
JPEG

publié le 22/09/2014

haut de la page