Harlem Desir’in Kıbrıs’a yaptığı ziyaret (2-3/7/2015): Kıbrıs müzakerelerine tam destek ve Fransa-Kıbrıs ilişkilerinin güçlendirilmesi

Fransa’nın Avrupa İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Harlem Désir 2-3 Temmuz tarihlerinde Kıbrıs’ı ziyaret etti. Ziyareti sırasında Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Nicos Anastasiades tarafından kabul edildi. Dış İşleri Bakanı Ioannis Kasoulides ile de görüşen Désir, Kasoulides tarafından öğle yemeğine davet edildi. Fransa Devlet Bakanı, Kıbrıs Türk toplumu lideri Mustafa Akıncı ve BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim ile de bir araya geldi.

Gerçekleşen görüşmede adanın yeniden birleşmesine yönelik devam etmekte olan müzakere sürecinde sağlanan ilerlemeler ele alındı. Désir bu ilerlemelerin hem adadaki iki toplumun, hem de AB ile bir bütün olarak bu bölgenin faydasına olacak şekilde adada istikrar ile refahı güçlendirmede önemli olduklarını vurguladı. Fransız Bakan, BM himayesinde devam eden görüşmelere Fransa’nın destek verdiğini tekrar ederek BM Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’ye duyduğu güveni de yineledi. Görüşmelerin yoğunlaştırılmasından, müzakerelerde devam etmekte olan olumlu havadan, her iki liderin göstermiş oldukları kararlılıktan ve Sayın Akıncı’nın Kıbrıs Türk toplumu lideri olarak seçilmesinden sonra görüşmelerin yeniden başlamasıyla yaşanan gelişmelerden Fransa’nın duyduğu memnuniyeti ifade etti. AB, iki toplum lideri ve BM arasındaki diyaloğun güçlendirilmesini sevindirici bulduğunu da ifade ederek varılacak bir çözümün AB’nin temel ilkeleri ve AB Müktesebatına uygunluğunun Fransa için önem taşıdığını da aktardı.

Fransız Bakan Fransa ile Kıbrıs arasındaki ilişkilerin çok iyi olduğunu da söyleyerek politika, güvenlik, kültür ve ekonomide kapsamlı bir işbirliğinin söz konusu olduğuna işaret etti. Harlem Désir, kısa süre önce Fransa’nın yaşamış olduğu terörist saldırı sonrasında Kıbrıs’ın göstermiş olduğu dayanışma için de minnettar olduklarını ifade etti. Fransa Hava Kuvvetlerine, Andreas Papandreou Hava Üssünü kullanma izninin verildiğine de değinerek terörizme karşı mücadelede Fransa-Kıbrıs arasında oluşturulan işbirliğinin de önemli olduğunu yineledi.

publié le 23/04/2019

haut de la page