Goût de France / Good France : 19 Mart 2015’te Fransız mutfağını kutlamak üzere dünya çapında bir yemek düzenlenecek

19 Mart 2015 Perşembe günü, 5 kıtada yer alan 150 ülkedeki restoran ve büyükelçiliklerde, Fransız mutfağını kutlamak üzere "Fransız usulü bir akşam yemeği"’nin buluşturduğu 1500 yemek daveti düzenlenecek. Etkinliğe katılan her restoranda düzenlenen yemek, yaşayan, açılımcı ve yenilikçi Fransız mutfağına hürmetin ifadesi niteliği taşıyacak.

Goût de / Good France etkinliği, Alain Ducasse ve Fransa Dışişleri ve Uluslararası Kalkınma Bakanlığı öncülüğünde düzenlenmektedir.

Etkinliğin lansmanında yaptığı açıklamada, Fransa Dışişleri ve Uluslararası Kalkınma Bakanı Laurent Fabius, Fransız mutfağının ve şaraplarının Fransa’nın mirasını oluşturduklarını söyledi. Bakan ayrıca, Fransız mutfağının 2010 yılından bu yana UNESCO Dünya Mirası listesinde yer aldığını da hatırlattı. Sn. Bakanın makalesine buradan erişilebilir

Alain Ducasse’e gelince, "etkinlik, Fransız mutfağının dünyanın her yerinde kutlanmasına vesile olacak" dedi.

Efsanevi Fransız aşcı Auguste Escoffier’nin 1912 yılında "Epikuros’un akşam yemekleri" adını verdiği ve dünyanın birçok kentinde, aynı gün, aynı mönü ve mümkün olan en fazla davetli ile öncülüğünü yaptığı yemek davetlerinden ilham alan Goût de / Good France etkinliği, dünyanın dört bir tarafındaki restoranların katılımını sağlayarak bu güzel fikri yeniden hayata geçirmeyi amaçlıyor.

Katılımcı şefler, etkinlik kapsamında restoranlarında, kendi mutfak geneleklerini ve kültürlerini de değerlendirmekte özgür kalarak, Fransız geleneğine has aperatif, bir adet soğuk meze, bir adet ara sıcak, bir adet balık veya deniz ürünü ana yemeği, bir adet kırmızı et veya beyaz et yemeği, bir adet Fransız peyniri, çikolotalı tatlı, şaraplar ve bir adet yemek sonrası alkollü içecekten (dijestif) oluşan Fransız usulü bir mönü sunacaklar.

21 Ocak 2015 tarihinden itibaren yayınlanacak katılımcı restoranların listesine ve daha fazla bilgiye goodfrance.com ve Fransa Dışişleri Bakanlığı internet sitelerinden ulaşabilirsiniz.

source : Ambassade de France en Turquie

publié le 17/03/2015

haut de la page