Fransız uçak gemisi grubu Charles de Gaulle Kıbrıs limanına uğradı [el] [en] [fr]

► Charles de Gaulle adlı uçak gemisi, Var isimli ikmal gemisi ve Yunan firkateyni Psara’dan oluşan Fransız uçak gemisi grubunun bir kısmı 21 Şubat 2020 ila 26 Şubat tarihleri arasında Limasol limanında olacak. Çok amaçlı Firkateyn Auvergne ise Larnaka’da demirleyecek.

► 21 Ocak 2020 tarihinde Toulon’dan ayrıldıktan sonra uçak gemisi Charles de Gaulle ile birlikte Görev Gücü 473’ü oluşturan uçak gemisi grubu Kıbrıs’ta bulunan Limasol limanında 5 günlük durak öncesinde son dört hafta boyunca İŞİD’e karşı oluşturulmuş koalisyon (Kararlılık Harekâtı) kapsamında Orta Doğu’da operasyonlar gerçekleştirdi.

► Uçak gemisi Charles de Gaulle’n Limasol limanında durak yapması Avrupa Birliği içerisinde Fransa ile Kıbrıs arasında bulunan ilişkinin yakınlığını göstermektedir. Fransız uçak gemisi grubu Kıbrıs yakınlarında olduğu süre boyunca Kıbrıs Milli Muhafız Ordusu ile birçok tatbikat yapmıştır.

JPEG

Hava ve deniz gücü grubunun yapısı

Toulon’dan hareket eden hava ve deniz kuvvetleri grubu uçak gemisi Charles de Gaulle, gemideki hava grubu, çok amaçlı firkateyn (FREMM) Auvergne, hava savunma firkateyni (FDA) Chevalier Paul, komuta ve ikmal gemisi (BCR) Var, Yunan firkateyni HS Spetsai ve nükleer taarruz denizaltısından oluşmakta. Görev boyunca çeşitli Fransız* ve yabancı gemiler (Alman, Amerikan, Belçika, İspanyol, Hollanda ve Portekiz) ile bir de deniz devriye uçağı olan Atlantique 2, deniz-hava kuvvetleri grubuna eşlik edecek ya da onlarla etkileşim içinde olacak.

Gemideki hava grubu 20 Rafale Marine, 2 E-2C Hawkeye uçağı, 1 Marine Cayman helikopteri (NH90) ve 2 Dauphin Pedro helikopterinden oluşur.

* BCR Somme, BCR Marne, FREMM Bretagne, FREMM Normandie, hayalet uçak, (FLF) Surcouf, denialtısavar fırkateyni (FASM) La Motte-Picquet.

FRANSIZ DONANMASI HAKKINDA

Fransız Donanması sürekli olarak dünya denizlerinde görev yapmakta ve amacı:
- caydırmak: 1972’den bu yana balistik füze atan en az bir nükleer denizaltı (SNLE) daimî olarak görevdedir;
- korumak: Tüm donanma birimleri Fransız halkının ve toprağının korunmasına katkı yapar (bölgenin deniz savunması, egemenliğin savunması, denizde kaçakçılıkla mücadele, insan hayatının korunması);
- müdahale etmek: denizde, karada (gemiden uçaklarla ve deniz karakol uçaklarıyla kara operasyonlarına katılmak) ve karada (donanma komandoları).
Donanma sürekli olarak aktiftir ve istihbarat toplama, Fransa’nın uluslararası nüfuzu ile stratejisi konularında yapılan değerlendirmelere katılır.
Fransız donanmasının oluşumu: 39,000 denizci; 10 denizaltı; 74 savaş ve destek gemisi; yaklaşık 200 avcı uçağı, devriye ve surveyans uçağı ve helikopterleri.
Yılın 365 günü, günün 24 saati dünyadaki tüm okyanus ve denizlerde. Fransız donanmasının denizlerde 35 gemisi vardır. Balistik füze atan en az bir nükleer denizaltısı devriye gezer, havada 5 uçağı, piyadeleri ve donanma komandoları görevdedir. Ör. Yaklaşık 4,500 denizcisi denizde, havada, denizin altında ve karada Fransa’nın menfaatlerini korumak ve hem ülkede hem de yurt dışında yaşayan Fransız halkının güvenliğini güvence altına almak amacıyla görev yapmaktadırlar.
Bilgi düzeyi ile operasyon kapasitesini yüksek tutmak amacıyla Fransız Donanması 50’den fazla uzmanlık alanından geleceğin denizcilerini her yıl bünyesine katar. Hem ana kara Fransa’da hem de deniz aşırı bulunan Görev Gücü 45 Bilgi ve İstihdam Merkezi (CIRFA) aracılığıyla bunu yapmaktadır.

publié le 27/04/2020

haut de la page