Fransız Büyükelçisi’nin evinde gerçekleşen Bastille günü kutlamaları [el] [en] [fr]

Fransa Ulusal Bayramını kutlamak amacıyla düzenlenen resepsiyon Kıbrıs Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Nikos Christodoulides ile birçok misafirin katılımıyla 10 Temmuz Çarşamba günü Fransa Büyükelçisi’nin ikametgahında gerçekleşti.

Büyükelçi şu açıklamayı yaptı:

Sayın Bakan,

Sayın Meclis Başkanı,

Sayın Kıbrıs Başpiskoposu,

Sayın eski Cumhurbaşkanı,

Sayın Bakanlar ve eski Bakanlar,

Sayın Başsavcı,

Değerli Büyükelçiler,

Hanımefendiler ve Beyefendiler,

Değerli yurttaşlar ve dostlar,

Sayın Bakan, ulusal bayramımızı kutlamak amacıyla bu akşam aramızda olduğunuz için size teşekkür ederim. Bu bizim için büyük bir onurdur.

Konuşmama başlarken bugün aramıza katılamayan Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’na en içten dileklerimizi gönderir kendisine acil şifalar dilerim.

Sponsorlarımıza ve ikametgahı dekore etmemiz için bizlere güzel sanat eserlerini ödünç vermiş olan Kıbrıslı sanatçılara da teşekkür etmek isterim. Eleni Pratsi, Michèle Ansermet Papadopoulou, Theodoulos Gregoriou, Marina Olympiou, Eleni Phyla ve Doros Dimitriou.

Ayrıca Kıbrıslı Türk misafirlerimize de hoş geldiniz der aramıza katıldıkları için kendilerine teşekkür ederim.

Bu yıl Fransa-Kıbrıs dostluğunun gücü teyit edilmiştir.

Ülkelerimiz arasında birçok ziyaret gerçekleşti

Özellikle Dışişleri Bakanı ve Savunma Bakanı’na vurgu yapmak ve onların yanı sıra Paris Akademisi Rektörü, Anayasa Konseyi Başkanı, dostluk grubundaki Milletvekilleri, Agence France Presse Başkanı ve Deniz Kuvvetleri Komutanının da bu ziyaretler arasında olduğunu ifade etmek isterim.

Daha sonra da Ocak 2019 sonunda Lefkoşa’da gerçekleşen ‘MED 7’ çerçevesinde Kıbrıs Emmanuel Macron’u ağırladı. Bu toplantıda Cumhurbaşkanımız çok net olarak hem Kıbrıs Cumhuriyeti ile güçlü bir dayanışma içinde olduğumuzu çok net ifade etmiş hem de onun egemenliğine göstermekte olduğumuz bağlılığı ortaya koymuştur. Bu Fransa’nın değişmeyen pozisyonudur. Bizim için Kıbrıs Avrupa Birliği içinde bir partner ve bir müttefiktir.

Fransa Kıbrıs sorununa çözüm bulmak amacıyla yürütmekte olduğunuz çabaları desteklemektedir. Çözüm uğruna çalışan Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türklere ifade ettiğimiz görüşlerde her zaman tutarlı olduk. Bize göre adil bir çözüm BM kararlarına uygun olmalı ve AB Müktesebatına saygı göstermelidir.

Fransa BM Barış Gücü’nün (UNFICYP) adada kalmasını tutuculuk sebebiyle değil, adanın güvenliğini sağlaması için istemektedir. New York’ta savunduğumuz pozisyon budur.

İş birliğimiz aktif olarak gelişmektedir. Fransız yatırımcılar Kıbrıs’a gelmekte ya da TOTAL’in yaptığı gibi konumlarını güçlendirmektedirler. Bunların yanı sıra, sigortacılık sektöründe olan CNP, mobil telefonda MTN’i satın alan ‘Monaco Telecom’ ve otelcilik sektöründe birçok önemli projesi bulunan ACCOR grubu da var. Ayrıca, Kıbrıs Avrupa Üniversitesi’nin Fransa’nın yüksek öğretim ağı olan GALILEO’nun bir parçası olduğunu unutmamakta fayda var.

Savunmada ise iş birliğimiz önemli bir ilerleme kaydetmektedir. Bu iş birliği eşitlik temelinde gelişiyor. Ülkelerimizin ortak niyeti budur. Son iki yıldır da bunun üzerinde çalışıyoruz.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da Kıbrıslı partnerlerimizle aktif bir şekilde çalıştık.

Büyükelçilikte, Fransız Enstitüsü’nde ve Fransız-Kıbrıs Okulu’nda kültürel etkinlikler, sohbetler ve sergiler gerçekleşti. Onlarca Kıbrıslı (hem Kıbrıslı Rum hem de Kıbrıslı Türk) bu etkinliklere katıldı ve onları düzenlememize yardımcı oldu. Her birine teker teker içtenlikle teşekkürlerimi iletmek isterim.

Fransız gastronomisini de kutladık. Paris’te yaşayan ve Kıbrıslı bir Şef olan Sayın Andreas Mavrommatis bu vesileyle Kıbrıs’a geldi.

Şimdi Fransızca olarak yurttaşlarıma hitap etmek istiyorum

Değerli dostlar ve kıymetli yurttaşlar,

Yaşadığımız yer olan Kıbrıs dostane ve misafirperver bir ülkedir ve Fransız topluluğu ise buraya mükemmel bir şekilde entegre olmuştur.

Birçoğunuz çalışmak, öğrenim görmek ya da ailevi gerekçelerle buradasınız.

Büyükelçilik hizmetinizdedir. Ülke çapında başka Fransız ya da Fransız-Kıbrıs enstitüleri de mevcuttur ve sizlere yardımcı olmaya hazırdırlar. Bunlar: Kıbrıs’ta bulunan Konsolosluk, Fransız-Kıbrıs Okulu, fahri konsoloslarımız, Limasol ve Baf’ta bulunan Alliance Françaises, dış ticaret danışmanları ve Fransız vatandaşlarının dernekleri ya da Fransa’da eğitim görmüş eski öğrencilerin dernekleri.

Fransa’nın Kıbrıs Cumhuriyeti Büyükelçisi olarak görevim yakın zamanda sona ereceğinden Kıbrıs’ta bulunan tüm Fransızlara en içten teşekkürlerimi iletmek isterim.

Ayrıca Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türk dostlarımızın yanı sıra diplomatik çevreler ile Birleşmiş Milletleri de selamlarım.

Dinlediğiniz için teşekkürler

Yaşasın Kıbrıs Cumhuriyeti

Yaşasın Fransa

publié le 15/07/2019

haut de la page