Fransız Büyükelçisi’nin evinde gerçekleşen Bastille günü kutlamaları [el] [en] [fr]

Fransa Ulusal Bayramını kutlamak amacıyla 12 Temmuz Perşembe günü Fransız Büyükelçisi’nin konutunda gerçekleşen resepsiyon Sayın Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Nicos Anastasiades ve birçok konuğun katılımıyla gerçekleşmiştir. Büyükelçi şu açıklamayı yapmıştır:

Sayın Cumhurbaşkanı,

Sayın eski Cumhurbaşkanı,

Sayın Meclis Başkanı,

Sayın Bakanlar ve eski Bakanlar,

Sayın Başsavcı,

Değerli Büyükelçiler,

Hanımefendiler ve Beyefendiler,

Sayın Cumhurbaşkanı, bu akşam aramızda olduğunuz için teşekkürler. Bu bizim için büyük bir onurdur.

Bu yıl 14 Temmuz Cumartesi’ne düştüğünden ulusal bayramımızı 12 Temmuz’da kutluyoruz. Bunun bir diğer sebebi de Dünya Kupası programıdır.

Hem sponsorlarımıza hem de Büyükelçiliğimizi dekore etmemiz için eserlerini bizlere ödünç vermiş olan Kıbrıslı sanatçılara teşekkür etmek istiyorum.

Ayrıca Kıbrıslı Türk konuklarımıza da hoş geldiniz demek ve bugün burada bizlerle oldukları için kendilerine teşekkür etmek istiyorum.

Ülkelerimiz yakın bir ilişki içerisindedir. Fransa geçtiğimiz aylarda Kıbrıs’a olan desteğini somut bir biçimde göstermiştir.

İki hükümet adalet, güvenlik, ekonomi ve çevre gibi ortak ilgi alanlarıyla bağlantılı tüm konularda düzenli bir istişare içerisinde bulunmaktadır.

Savunma konusunda ise çok iyi bilinen bir sadakat ilişkisi çerçevesinde inanılmaz bir iş birliği içerisindeyiz. Sanırım Sayın Bakan Savvas Angelides söz konusu iş birliğini kısa süre önce Paris’e yapmış olduğu ziyaret sırasında oluşturmuştu.

Şirketlerimiz Kıbrıs’ta birçok alana ve özellikle de enerji sektörüne yatırım yapmakta.

Bizler de tıpkı sizler gibi adanın yeniden birleşmesini arzu etmekteyiz.

Bununla ilgili de net bir referans noktamız var o da şudur: ilgili BM Güvenlik Konseyi Kararları ve Müktesebata uyum.

Bu anlayış çerçevesinde çözüm için çalışan herkese, Kıbrıslı Rumlara ve Kıbrıslı Türklere sesleniyoruz.

Fransa her yerde, burada, AB bünyesinde ve BM’de aynı dili kullanmaktadır. Fransa, Kıbrıs Sorununa adil bir çözüm bulunabilmesi için müzakereleri devam ettirmenizde sizlere yardımcı olmak üzere yanınızda olacaktır.

Bizim açımızdan hem BM hem de özellikle BM Barış Gücü (UNFICYP) Kıbrıs’taki güveni temin etmede belirleyici bir rol oynamaktadır.

İnancımız Kıbrıs Sorununa getirilecek bir çözümün tüm Kıbrıslılara fayda sağlayacağı yönündedir. Bizler geleceğe bakmak istiyoruz. Yeniden birleşen ve AB üyesi olan bir Devlet için en iyi garanti Avrupa’dır.

İzninizle ikili ilişkilerimizin ne kadar dinamik olduğunu gösteren faaliyetlerimizle ilgili birkaç söz söylemek istiyorum.

Bu yıl 8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle elçilik bünyesinde, Sayın Androula Vassiliou başkanlığında, Kozakou-Markouli, Xenia Constantinou ve Esra Aygın gibi gazetecilerin katıldığı bir etkinlik gerçekleştirdik.

Kıbrıs Yüksek Otelcilik Enstitüsü ile Paris’te yaşayan ve bu etkinlik için evine dönen Şef Anrdeas Mavrommatis ile Fransız gastronomisini kutladık.

Frankofoni ayı Baf’ta düzenlenen "Salon d’automne/Sonbahar Salonu" isimli inanılmaz sergiye Kıbrıslı sanatçıların da katılımıyla çok güzel bir şekilde kutlandı.

Dünya Basın Özgürlüğü Gününde ise Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türk gazetecilerle birlikte AFP ofisinde bir sabah geçirdik.

Fransa’da eğitim görmüş Kıbrıslıları bir araya getiren dijital ‘ALUMNİ’ platformunun açılışını yapmak üzere eski Başbakan Laurent Fabius buraya gelmişti. Bu platformu mevcut ADUF veya INSEAD gibi yapılar üzerine inşa ettik.

‘Geleceğin liderleri’ programı çerçevesinde Milletvekili Annita Demetriou’yu Paris’te ağırladık.

Kısa süre önce Eğitim Bakanı iyi gitmekte olan Fransız-Kıbrıs Okulu’nu ziyaret etme onurunu bizlere yaşattı.

Şimdi de yurttaşlarımıza Fransızca seslenmek istiyorum.

Değerli dostlar ve değerli yurttaşlar,

Sizlerin buradaki varlığı iki ülke arasındaki ilişkilerin kalitesine yönelik en iyi güvencedir.

Çoğunuz çifte vatandaşsınız ve uzun yıllardır Kıbrıs’ta yaşamaktasınız. Bazılarınız ise yalnızca birkaç yıl için buradasınız.

Aile ya da iş ya da eğitim sebebiyle burada olanlar var.

Burada konuksever bir ortam, kurumlar ve sizleri dinleyen insanlar bulacaksınız. Kıbrıs’ta bulunan seçilmiş temsilcimizden, Fransız-Kıbrıs okulundan, onursal konsoloslarımızdan, Limasol ve Baf’taki Alliances Francaise’den, Kıbrıs Ticaret ve Sanayi Odasından ile Dış Ticaret Danışma Birimi’nden bahsediyorum

Çok aktif olan derneklerle ilgili memnuniyetimi de özellikle belirtmek isterim.

Tabii ki Elçilik yanınızdadır ve her zaman size yardımcı olmaya hazırdır. Tüm çalışanlarına da buradan teşekkürlerimi iletmek isterim.

Dinlediğiniz için teşekkürler.

Vive la République de Chypre / Yaşasın Kıbrıs Cumhuriyeti

Vive la France / Yaşasın Fransa

publié le 23/04/2019

haut de la page