Fransız Büyükelçisi’nin evinde gerçekleşen Bastille günü kutlamaları [el]

Fransa Ulusal Bayramını kutlamak amacıyla 14 Temmuz Cuma günü Fransız Büyükelçisi’nin konutunda gerçekleşen resepsiyon Sayın Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Nicos Anastasiades ve birçok konuğun katılımıyla gerçekleşmiştir. Büyükelçi şu açıklamayı yapmıştır:

Sayın Cumhurbaşkanı
Sayın Bakanlar
Parlemento üyeleri
Sayın Büyükelçiler
Değerli Yurttaşlarım
Sevgili Dostlar

Bu akşam burada olduğunuz için size teşekkür etmek isterim Sayın Cumhurbaşkanı. Bu bizim için büyük bir onurdur. Bu da bize bir kez daha, Kıbrıs Cumhuriyeti ile Fransa arasında varolan güveni göstermiştir.

2017 yılında Fransa yeni bir Cumhurbaşkanı ve Yeni bir Ulusal Meclis seçmiştir. Sayın Emmanuel Macron ülkemize net bir yol çizmiştir. O yol da Avrupa’dır. Bu da daha fazla dayanışma, daha fazla heves ve Franzsızlar ile Kıbrıslılar asında benzer isteklerle yaklaştığımız Avrupa projesinin yeniden lanse edilmesiyle ilgili daha güçlü bir cevap anlamına geliyor.

Bu dayanışma tüm sektörlerde aktif olacaktır: ekonomi ve finans, çevre, göç ve ayrıca daha fazla geliştirmek istediğimiz ortak savunma alanında da. Bu bağlamda, Fransa ve Kıbrıs arasında görüşlerimizin yakınsaması bizim için değerlidir.

Ülkelerimiz AB’nin Akdeniz boyutuna büyük önem vermektedir. Kıbrıs, Birliğin Akdenizli ülkelerini biraraya getiren MED-7’ye başkanlık etmektedir. Fransa bu çerçevedeki insiyatifinizi desteklemekte ve buna aktif şekilde katkı koymayı dilemektedir.

Fransa, Kıbrıs’ın birleşmesi amacıyla sizin ve Sayın Akıncı’nın ortaya koymuş olduğu cesur çabaları desteklemiştir.

Bunu, müzakerelerin detayına müdahale etmeden yapmıştır.

Bu süreç boyunca her zaman yanınızda olduk. Son 43 yıldır BM Güvenlik Konseyi bünyesinde de hep yanınızdaydık. Ayrıca, AB’de de yanınızdayız. Bildiğiniz gibi, ister BM’de ister AB’de olsun fark etmez, bize güvenebilirsiniz. Pozisyonumuz nettir ve değişmezdir. Uluslararası hukuk ilkeleri, Birleşmiş milletler parametreleri ve Topluluk Müktesebatı temelinde adil bir birleşme olmasını umut ederiz.

Bizim için Kıbrıs Cumhuriyeti bir dost ve müttefiktir.

Bu sadece kelimelerde kalmış olan bir ifade değildir. Sanırım bunu tutarlı bir biçimde de gösterdik ve bugün de aynı şekilde devam etmekteyiz.

İlişkilerimiz yoğun:

-  Geçtiğimiz 28 Haziran’da ARIANE uzaygemisi « Hellas 3 » isimli uyduyu Fransz Guyanası’ndaki üssünden, Sayın Ulaştırma Bakanı Dimitriades’in de huzunda fırlatmıştır. Bu Fransa, Kıbrıs ve Yunanistan arasında gerçekleşen büyük bir işbirliğidir.

-  Bir yıldan daha kısa bir süre içinde :

> Fransa ve Kıbrıs bir Savunma Anlaşması, başlıca ikili işbirliği alanlarımızdaki işbirliğini derinleştirmeyi amaçlayan bir ortaklık anlaşması ve kültür alanında bir anlaşma imzalamıştır. Kıbrıs Fransız okulu, Sayın Eğitim Bakanı Kadis tarafından da ziyaret edilmiş çok iyi bir akademik kuruluştur. Çok hızlı gelişmektedir. Bugün 300 öğrencisi vardır ve bunların çoğu da genç Kıbrıslılardır.

> Bu yıl Fransa ve Kıbrıs Cumhuriyeti arasında cumhurbaşkanlığı seviyesinde iki ziyaret gerçekleşti. Umud ederiz ki Cumhurbaşkanı Macron da yakın zamanda Kıbrıs’a gelir. Kendisiyle zaten Haziran’da gerçekleşen Avrupa Konseyi’nde bir araya gelmiştiniz. Son 12 ayda bakanlar düzeyinde 6 ziyaret gerçekleşti. En son gerçekleşen ise Sayın Kasoulides’in Paris’e yapmış olduğu ziyaretti. Parlemento düzeyinde, iş çevrelerinin, akademisyenlerin, avukatların, sanatçıların veya sporcuların ziyaretlerini de bu listeye ekleyebilirdik!

Sporda ise Fransa’nın tüm dünyayla paylaşmak istediği önemli bir arzusu var. Paris, 2024 Olimpiyatlarına ev sahipliği yapmak için aday. Paris’in böylesine önemli bir spor etkinliğine ev sahipliği yapacak gerekli hereşeye sahip olduğunu düşünmekteyiz.

Değeri yurttaşlarım,

Kıbrıs’ta yaşıyor olduğumuz için şanslıyız. Konuksever bir ülke ve buradaki varlığımız hem önemli hem de sanırım takdir ediliyor.

Az önce de belirtmiş olduğum gibi ikili ilişkilerimizin kalitesi her alanda hayata geçti. Özel şirketlerimiz dinamik ve Kıbrıs’a yatırım yapmak istiyorlar.

Fransız toplumu sağlam kurumlar üzerine inşa edilmiştir ve bunlar iki ülke arasındaki ilişkilere yardımcı olmaktadır. Toplumumuzun seçilmiş temsilcisini, Larnaka, Limasol ve Baf’taki Fahri Konsolosları ve dış ticaret danışmanlarını de selamlamak isterim. Ayrıca Kıbrıs’ta Fransızlara ait olan dernekleri de selamlamak isterim. Kıbrıs Fransız Okulu sürekli büyüyor. Arkeolojik misyonlarımız Kıbrıslı meslektaşlarıyla kalıcı çalışmalar yapıyorlar.

Tüm bu aktörler her gün ilişkilerimizi daha da iyi bir noktaya taşımamıza katkı koyuyorlar. Destek veya yardım almada hepsi de Fransız Elçiliği’ne güvenebilirler.

Fransa’nın, hep yanında olduğumuz dost bir ülke olan Kıbrıs’taki varlığından gurur duyalım.

Yaşasın Kıbrıs Cumhuriyeti
Yaşasın Fransa

publié le 25/04/2018

haut de la page