Fransa’nın Kıbrıs Büyükelçisi Salina Grenet-Catalano’nun güven mektubunu Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı [el] [en] [fr]

Fransa’nın Kıbrıs Büyükelçisi Salina Grenet-Catalano’nun
güven mektubunu Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ekselansları Nicos Anastasiades’e sunarken gerçekleştirdiği konuşma

Fransa Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sn. Emmanuel Macron’un beni Fransa Cumhuriyeti’nin Olağanüstü ve Tam Yetkili Kıbrıs Cumhuriyeti Büyükelçisi olarak atadığı güven mektubunu ve selefimin geri çağırma mektubunu Ekselanslarına sunmaktan onur duymaktayım.
Fransa’yı Kıbrıs’ta temsil etmek benim için bir onur ve ayrıcalıktır. Hem ülkelerimizin hem de ait olduğumuz Avrupa ailesinin yararına olacak şekilde büyük bir heves ve kararlılıkla bu göreve kendimi adayacağımdan şüpheniz olmasın. Fransa ve Kıbrıs, tarihi bir dostluk ve güven ilişkisiyle birbirine bağlıdır. Bu bağ son yıllarda olağanüstü bir biçimde güçlenmiş ve zenginleşmiştir. Görevim boyunca bu bağın her yönüyle daha da gelişmesi benim hedefim olacaktır. Güvenlik ve savunma alanında ilişkilerimiz mükemmeledir. Bunların yanı sıra, daha çok ilerleme kaydedilmesine olanak tanıyacak fırsatların var olduğu ekonomi, kültür ve eğitim sektörleri de bulunmaktadır.

Bir BM Güvenlik Konseyi’nin daimî üyesi, bir AB üyesi devlet ve hem Kıbrıs hem de hangi toplumdan olurlarsa olsunlar Kıbrıslıların dostu olan Fransa, ilgili BM Güvenlik konseyi kararları çerçevesinde üzerinde anlaşılan parametreler uyarınca siyasi eşitliğe dayalı iki toplumlu ve iki bölgeli bir federasyon için Kıbrıslılar arasında müzakerelerin bir an önce yeniden başlaması çağrısında bulunmaktadır. Bu nedenle önümüzdeki haftalarda “5+1” toplantısının olma olasılığını memnuniyetle karşıladığımızı ifade etmek isterim. Umarım bu toplantı yeni bir sürecin başlangıç noktasını temsil eder. Bu müzakerelerin başarılı olabilmesi için güçlü bir siyasi irade ve taraflar arasında uzlaşıya varılması gerekecek. Fransa, süreci kolaylaştırabilmek adına her zaman olduğu gibi Kıbrıslı dostların yanında olacak. Kıbrıs sorununa kalıcı ve adil bir çözümün bulunması Kıbrıs, Avrupa ve Doğu Akdeniz’in tümü için güvenlik, istikrar ve refahın güvencesi olacaktır.

Kıbrıs ve Fransa, iklim krizi, çevrenin korunması, sağlık, güvenlik, ticaret veya dijitalleşme konuları gibi hem Avrupa Birliği hem de dünya genelindeki güncel problemler ile zorluklara dair ortak bir vizyona sahiptirler. Tüm bu konular üzerinde hali hazırda iş birliği yapmaktayız. Ülkelerimiz, kimliğini ortaya koyabilen, egemen ve daha fazla dayanışma sayesinde daha güçlü olan egemen bir Avrupa için Avrupa Birliği bünyesinde birlikte çalışacaklardır. Pandemi nedeniyle ortaya çıkan ekonomik krizi atlatabilmek amacıyla tasarlanmış Avrupa kurtarma planı, Avrupa dayanışmasının ve üyelerinin zorlukları birlikte göğüsleme isteğinin somut bir göstergesidir. Kıbrıs gibi Fransa da Avrupa projesinin temeli olan ortak değerlerimizi, özellikle de hukukun üstünlüğünü koruma konusunda kararlıdır.

Fransa uluslararası deniz hukukuna bağlıdır; özellikle de bir rekabet alanı değil bir iş birliği merkezi olması gereken Doğu Akdeniz’de. Fransa Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı bunu geçtiğimiz aylarda birçok defa dile getirmiştir. Kendisi ayrıca, bu konuyla ilgili olarak Fransa’nın ülkenizi devamlı desteklediğini ve somut bir dayanışma içinde olduğunu da ifade etmiştir.

Ülkelerimiz arasında savunma konusunda stratejik bir bağ oluşmuş ve iş birliğimiz şu anda daha önce hiç görülmemiş gelişmeler kaydetmektedir. 2020 yılında yapılan bir savunma anlaşması kapsamında silahlı güçlerimiz bilgi alışverişinde bulunup ortak deniz ve hava tatbikatları organize etmiş ve yakın zamanda da diğer Avrupalı partnerlerin de dahil olmasıyla kapsam genişletilmiştir. Fransa’nın gemilerine, uçaklarına ve özelliklede de Charles-de-Gaulle isimli uçak gemisi için oluşturulmuş deniz hava grubuna, Doğu Akdeniz’deki istikrarı muhafaza etme görevi çerçevesinde Kıbrıs limanlarda sık sık durma olanağının tanınmış olması sebebiyle Kıbrıs Cumhuriyeti’ne minnettarız. Hem Kıbrıs hem de Fransa güçlü, egemen ve stratejik açıdan özerk bir Avrupa arzulamaktadırlar. Bunu başarabilmek amacıyla önümüzdeki aylarda birlikte çalışacağız. Sağlıkla ilgili yaşanan zorluklara rağmen ülkelerimiz arasında güvenlik konusunda var olan iş birliği devam etmiş ve yasa dışı göç ile deniz güvenliğine yönelik mücadele kapsamında daha da geliştirilecektir.

Umarım görev sürem boyunca ekonomik ve ticari ilişkilerimiz de büyür ve aynı mükemmellik seviyesine ulaşır. Ekonomilerimiz için çok önemli olan ve Fransız şirketlerinin turizm, dijital teknoloji, taşımacılık ve yenilenebilir enerji gibi uluslararası alanda kabul görmüş uzmanlığa sahip olduğu gelecek vaat eden sektörlerde de yeni iş birliği fırsatları mevcuttur.

Ülkelerimiz arasındaki dostluğu Frankofon ailesi mensubu olmamıza da borçluyuz. Fransız konuşanların sayısı 2050 itibariyle üç katına çıkacağından bu aile sürekli olarak büyümektedir. Bu da Fransızca konuşan Kıbrıslılara yeni ekonomik fırsatlar sağlayacaktır. Aynı dili konuşmak, o dille ilişkili değerler ve kültürü de paylaşmak anlamına gelir. Bu nedenle Kıbrıslı makamların okullarda Fransızca öğretilmesi ve Fransızca öğretiminin iyileştirilmesi yönünde yapmış oldukları seçimi memnuniyetle karşıladığımı dile getirmek isterim. Halihazırda Fransa, Kıbrıslı öğrencilerin yüksek öğrenim tercihlerinde yedinci sırada olan ev sahibi ülkedir ve bu karar genç Kıbrıslılara kaliteli Fransız kurumlarından daha da fazla faydalanma olanağı sağlayacaktır. Bunun yanında, giderek daha fazla sayıda genç Fransız’ın genellikle Avrupa programları çerçevesinde yüksek öğrenimleri için Kıbrıs’ı seçiyor olmalarından dolayı mutluluk duymaktayız. Fransa, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Uluslararası Frankofoni Örgütü’ne yedek üye olarak katılma isteğine destek vermiştir. Kıbrıslı makamların Frankofoni konusundaki kararlılıklarını daha da ileri taşıma kararı almaları halinde bu bizleri çok memnun edecektir.

Eğitimdeki iş birliğimizin sembolü olan ve Eylül 2012’de açılan Lefkoşa’daki Fransız-Kıbrıs okulu çok başarılı olmuştur. Her yıl okula katılan öğrenci sayısı yaklaşık %10 artış göstermektedir. 2020’de Fransa’nın Yurtdışında Eğitimle ilgili Ajansı’ndan lise seviyesi için onay alınmıştır. Bu da ana okul seviyesinden 12’inci sınıfa kadar verilen müfredatın mükemmel olduğuna işaret etmektedir. Fransız eğitimi alma fırsatını diğer bölgelerde de sunabilmeyi umut ediyoruz.

Kıbrıs’taki dört arkeolojik alanla ilgili uzun süredir devam etmekte olan ortak araştırma çalışmalarımız kültürel iş birliğimizin temelini ve kalbini oluşturmaktadır ve bu mükemmeliyet modelinin bölgesel düzeyde de teşvik edilmesi gerekmektedir.

Gerçekleşmiş olan sayısız cumhurbaşkanı ve bakanlar düzeyindeki ziyaretler sayesinde son yıllarda üst düzey ikili temaslarımız yoğunlaşmıştır. Pandeminin yarattığı zorluklara rağmen 2020’de bile üç önemli ziyaret gerçekleşmiştir. Bunlar: Siz Sayın Cumhurbaşkanı’nın temmuz ayında gerçekleştirmiş olduğunuz Fransa ziyaretiniz, Fransa Silahlı Kuvvetler Bakanı ve Avrupa İşlerinden Sorumlu Bakan’ın sırasıyla Şubat ve Eylül aylarında Kıbrıs’a yapmış oldukları ziyaretler. Bu ziyaretler aramızdaki yakın ilişkilerin birer göstergesidirler.

Son olarak Sayın Cumhurbaşkanı izninizle, Fransa Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’nın size, hükümetinize ve Kıbrıs halkına en içten dostluk ve refah dileklerini iletmek isterim.

publié le 15/07/2021

haut de la page