Fransa’nın Avrupa Birliği Bakanı Sn. Harlem Désir’in Kıbrıs ziyareti (25/02/2016) [fr]

JPEG

Fransa’nın Avrupa Birliği Bakanı Sn. Harlem Désir, Limasol’da Kıbrıs başkanlığında 25-26 Şubat tarihlerinde gerçekleşecek olan ve Suriye ile Libya’daki durum ile AB ve Arap ülkeleri arasındaki ilişkilere odaklanacak MedGroup’un üçüncü bakanlar toplantısına katılmak üzere Kıbrıs’a geliyor. Bakan Désir, adada bulunacağı süreden yararlanarak hem ikili konularda hem de müzakerelerle ilgili temaslarda bulunma kararı aldı.Bu bağlamda Kıbrıs Cumhurbaşkanı Sn Anastasiades tarafından kabul edildi. Ayrıca Kıbrıs Türk toplumu lideri Sn. Mustafa Akıncı ve BM Genel Sekreteri Özel Danışmanı Espen Barth Eide ile de görüştü.
Cumhurbaşkanı Anastasiades ile Fransız Bakan özellikle ekonomi ve ticaret sektörlerindeki ikili ilişkiler ile Kıbrıs ve Fransa arasında güvenlik ve terörizmle mücadele konularındaki işbirliğini ele aldılar. Cumhurbaşkanı ve Bakan bu alanlarda iki taraf arasındaki işbirliğinin mükemmel olduğunu ifade ederek özellikle söz konusu sektörlerde daha da derinleştirilebilecekleri konusunda hem fikir oldular.
Désir, bölgedeki çıkarları ve zorluklar çerçevesinde Fransa’nın Kıbrıs’la olan ilişkisine büyük önem verdiğini ve bunların Med-Group bakanlar toplantısı vesilesiyle Kıbrıs’ta ele alınma fırsatını da memnuniyetle karşıladığını belirtti. Taraflar, Kıbrıs’ta iki toplum arasında devam etmekte olan görüşmeleri de konuştular. Fransız Bakan Fransa’nın bu sürece tam destek verdiğini ve AB’nin BM ile birlikte adanın yeniden birleşmesi sürecine tam olarak dahil olmasından duyduğu memnuniyeti ifade etti.

JPEG

Fransız Bakan ile Kıbrıs Türk toplumu Lideri Mustafa Akıncı arasındaki görüşmede de müzakerelerdeki son durum ele alındı. Bakan Désir Fransa’nın müzakerelere olan tam desteğini yineleyerek, şu ana kadar katedilmiş ilerlemeyi memnuniyetle karşılaklarını aktardı. Fransa’nın Avrupa Birliği Bakanı, tarafların BM ve Avrupa Komisyonu’nun desteğiyle yapmakta oldukları çalışmaların ve özellikle de Kıbrıs Türk toplumuna Avrupa Birliği Müktesebatını tamamen uygulayabilmesine yönelik verilen desteğin önemli olduğunu ifade ederek devam etmesi yönünde teşvik etti .

JPEG

BM Genel Sekreteri Özel Danışmanı Espen Barth Eide ile yapılan görüşmede ise Fransız Bakan, Eide’nin görüşmelerin gidişatına ve adanın yeniden birleştirilmesi yönünde ortaya konulan çabalara dair düşüncesini işitme fırsatı elde etti. BM ve AB’nin bu süreci desteklemek üzere ortaya koydukları pozisyon da detaylı bir şekilde ele alındı. Fransa’nın Avrupa Birliği Bakanı Harlem Désir Fransa’nın desteğinin devam ettiğini Espen Barth Eide’ye yineledi.

JPEG

publié le 23/04/2019

haut de la page