Fransa’nın Avrupa Birliği Bakanı Harlem Désir’in AB üyesi Akdeniz ülkelerinin dışişleri bakanları toplantısına katılımı (25-26 Şubat 2016)

JPEG - 191.1 kb
Source : Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Cyprus

Fransa’nın Avrupa Birliği Bakanı Harlem Désir, 25-26 Şubat tarihlerinde Kıbrıslı, İspanyol, Yunanlı, İtalyan, Maltalı ve Portekizli bakanlarla birlikte Avrupa Birliği’nin Akdeniz ülkelerinin (Med Group) üçüncü dışişleri bakanları toplantısına katılmak üzere Kıbrıs’ı ziyaret etti. Akdeniz Birliği Genel Sekreteri Fathalla Sijilmassi da görüşmelere katıldı.
Görüşmeler ağırlıklı olarak özellikle Suriye ve Libya gibi bölgesel krizlerle, AB ve Arap ülkeleri arasındaki ilişkilere odaklandı. Toplantı bitiminde Bakanlar, toplantı sonuçları ile ilgili ortak bir bildiri kabul ederek basın açıklaması gerçekleştirdiler.

Bildiri :

PDF - 222.9 kb
Communique
(PDF - 222.9 kb)

25 Şubat tarihinde öğleden sonra Med Group bakanlar toplantısına katılmadan önce Harlem Désir, adada bulunduğu süre içinde ikili temaslarda bulunarak iki toplum arasında devam eden müzakerelerle ilgili bilgi almaya ve Fransa’nın adanın yeniden birleşmesine olan desteğini yinelemeye karar verdi. Bu bağlamda kendisi Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Nicos Anastasiades tarafından kabul edildi ve ikili Kıbrıs ve Fransa arasındaki ikili ilişkileri de ele aldı. Daha sonra Fransız Bakan Kıbrıs Türk toplumu Lideri Mustafa Akıncı ile ve BMGS Özel Danışmanı Espen Barth Eide ile görüştü.

Mr. Harlem Désir daha sonra Kıbrıs Haber Ajansına röportaj verdi :

PDF - 151.1 kb
Interview Harlem Desir CNA
(PDF - 151.1 kb)
JPEG - 169.2 kb
Source : Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Cyprus

JPEG

JPEG

publié le 23/04/2019

haut de la page