Fransa Büyükelçisi Kıbrıs’taki Futbol Federasyonları onuruna resepsiyon düzenledi.

Fransa Kıbrıs Büyükelçisi Jean-Luc Florent 19 Şubat Çarşamba akşamı Kıbrıs Futbol Federasyonu (KFF) ve Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu (KTFF) onuruna federasyon Başkanları Costakis Koutsokoumnis ve Hasan Sertoğlu’nun hazır bulundukları bir resepsiyon verdi.

JPEG

Resepsiyonda Birleşmiş Milletler, AB Komisyonu, AB Parlamentosu ve çoğunluğu Büyükelçiler tarafından temsil edilmek üzere yirmiden fazla elçilik temsil edildi. Resepsiyona ayrıca KTFF Danışmanı ve FIFA Başkan Adayı Jérôme Champagne de katıldı.

JPEG

Büyükelçi Florent yaptığı giriş konuşmasında, Kasım ayında Zürih’te Kıbrıs futbolunu birleştirme amacıyla federasyonlar tarafından varılan anlaşmayı övdü. Liderlikleri ve cesaretleri nedeniyle Koutsokoumnis ve Sertoğlu’nu tebrik ederek varılan düzenlemenin uygulanması amacıyla tarafların çabalarına devam etmelerini teşvik etti. Büyükelçi Florent hem Kıbrıs futbolunu, hem de Kıbrıs gençliği ile tüm Kıbrıs nüfusunu spor aracılığıyla birleştirme amacını taşıyanbu düzenlemenin toplumsal önemine dikkat çekti.

JPEG

Kıbrıs Futbol Federasyonu Başkanı Costakis Koutsokoumnis bu süreci devam ettirme ve karşılaşılabilecek zorlukların üstesinden gelme konusundaki kararlılığını yineledi. Ayrıca düzenlemenin siyasi değil, sporla alakalı bir düzenleme olduğunu hatırlatarak, hem federasyon Başkanları hem de takımlar arasındaki dostluk ve karşılıklı güvenin bu düzenlemeye varılmasını kolaylaştırdığını belirtti. Koutsokoumnis devam eden sürecin yazda sonuçlanmasını beklediğini belirtti.

JPEG

Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu Başkanı Hasan Sertoğlu ise, Kıbrıs futbolunun birleştirilmesi için her iki tarafın da samimi bir sekilde istekli olduğunun altını çizerek, siyasi sorunların bu sürece engel olmaması gerektiğini vurguladı. Sertoğlu, konuşmasının sonunda, yakın zamanda Kıbrıslı Türk futbolcuların Kıbrıs Milli takımında oynamaları ve Kıbrıslı Rum futbolcuların Kıbrıs Türk takımlarında, yabancı değil yerli statüsünde oynamaları gerektiğini söyledi.

JPEG

Ambassador’s speech :

PDF - 103.8 kb
(PDF - 103.8 kb)

publié le 06/03/2014

haut de la page