Fransa Büyükelçisi KHA’na: AB Doğu Akdeniz’de daha fazla varlık göstermelidir [el] [en]

Fransa Büyükelçisi KHA’na: AB Doğu Akdeniz’de daha fazla varlık göstermelidir

KHA - Maria Koniotu - KIBRIS/Lefkoşa 24/08/2020


Fransa’nın Kıbrıs Büyükelçisi Bayan Isabelle Dumont, Lefkoşa’daki görevinden ayrılmadan kısa süre önce Kıbrıs Haber Ajansı’na (KHA), ülkesinin Avrupa Birliği’nin (AB) Doğu Akdeniz’de daha fazla varlık göstermesini ve istikrar için daha büyük rol oynamasını istediğini bildirdi.

Kıbrıs’a bir yıl önce gelen, kendisine Paris’teki Cumhurbaşkanlığı’nda bir görev önerilen, Bağımsız Ülkeler Topluluğu (CIS), Balkanlar ve Türkiye portföyünü üstlenecek olan Isabelle Dumont KHA’na, Fransa’nın Akdeniz bölgesindeki askeri varlığının gerginliği azaltmayı amaçladığını söyledi; yeni göreviyle Kıbrıs ve bölgeye yardımcı olabileceğini umduğunu, bunu Cumhurbaşkanı Anastasiades ve Kıbrıslı Bakanlarla görüştüğünü ifade etti.

Doğu Akdeniz’deki faaliyetlerinden dolayı Türkiye’ye Avrupa Birliği’nin ne gibi yaptırımlar uygulayabileceği sorusunu yanıtlayan Büyükelçi, Fransa’nın görüşünün son aylarda açık olduğunu belirtti ve şöyle dedi:

“Avrupa Birliği, durumun değerlendirmesine bağlı olarak bazı araçlara karar verdi. Duruma göre bu araçların kullanılması gerektiğini düşünüyoruz.”
“Bizim bu konudaki vizyonumuz, yaptırımların hiçbir ülkeye araç olmaması, hedef olmamasıdır. Yaptırım uygulama amacında değiliz. İstediğimiz gerginliğin azaltılması ve uluslararası hukuka saygı gösterilmesi için her türlü aracı kullanmaktır. Ana amaç budur.”

Avrupa Birliği’nin çağrı ve açıklamalarına rağmen Türk liderliğinin şu ana kadar tutumunu değiştirmediğine ilişkin bir görüşü yorumlayan Dumont, Yunanistan’la gerginlik olayında diyaloğun biraz durumu değiştirme kapasitesi olduğunun aslında ispatlandığını söyledi; “Kararlı olduğumuzu, burada bu noktada olduğumuzu, Fransa’nın ortaklarıyla amacının gerginliği azaltmak olduğunu göstermeli ve istikrarı sağlamak için diyaloğa hazır olduğumuzu tekrarlamalıyız” dedi.

Kıbrıs’taki görevinin sona ermesinden söz eden Büyükelçi, Paris’teki Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndan, Fransa’ya dönüp Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile çalışmak için bir öneri aldığını söyledi ve şöyle devam etti:

“Bir karar vermem gerekiyordu. Kolay bir karar değildi bu ama kabul etmeye karar verdim. Şimdi karmaşık duygularım var. Bir taraftan tüm dünyanın, özellikle Avrupa’nın saygı duyduğu, seçildiği günden beri çok önemli görevler üstlenen Cumhurbaşkanı’yla çalışmak için onurlandırıldım. Öte yandan dürüst olmak gerekirse üzüldüm.”

“Kolay karar verilecek gibi değildi. Çok üzgünüm. Yetkililerle, birçok kişiyle mükemmel ilişkilerimiz var. Gerçekleştirmek istediğim birçok proje vardır. Bu kadar kısa zamanda adadan ayrılmak çok zor.”

KHA’na demecinde, Doğu Akdeniz’deki Türk kışkırtmaları ve Fransa’nın denizaltı ve savaş uçaklarıyla bölgedeki askeri varlığı konusunda bir soruyu yanıtlayan Büyükelçi Dumont, bunu yapmalarının nedeninin gerginliği tırmandırmak olmadığını aksine Fransa’nın bölgedeki gerginliği azaltmada bir görev üstlenmek istediğini, gerginliği azaltmak için varlık göstermek gerektiğini, Fransa ve Avrupa Birliği’nin varlıklarını, bölgede bir kapasiteleri olduğunu göstermeleri gerektiğini belirtti.

Fransa’nın Kıbrıs Büyükelçisi, Fransız donanmasının Doğu ve Orta Akdeniz’deki varlığının ayrıca Libya’ya BM ambargosuna saygı gösterilip gösterilmediğinden emin olmak için de gerektiğini, çünkü bunun bölgenin güvenliği anlamında olduğunu kaydetti; “Dolayısıyla orada oynadığımız rol, bütün bölgeye istikrarın geri geleceğinden emin olmak içindir. Fransa’nın görüşü budur ve biz Avrupa Birliği’nin bölgede istikrar için daha büyük rol oynamasını istiyoruz” dedi.

Kıbrıs hükümetinin görüşünün de bu olduğu yorumu üzerine Büyükelçi, bunun tabii ki hiç kimsenin karşı olmadığı ortak bir görüş olduğunu bildirdi ve şöyle dedi:

“Bu genelde bir AB görüşüdür. AB gelişmelerle çok ilgilenmektedir. Cumhurbaşkanımız birkaç gün önce Almanya Başbakanı Bayan Merkel’i kabul etti ve bizim ortak ihtiyacımız olan istikrarın sağlanmasına ilişkin bu ortak vizyonu kendisiyle paylaştı. Tabii ki bunu Kıbrıs’la da paylaşıyoruz.”

Cumhurbaşkanı Nicos Anastasiades temmuz sonunda Paris’te olduğunu ve Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile görüştüğünü hatırlatan Büyükelçi, “Çok olumlu bir görüşmeydi. Ben de oradaydım ve cumhurbaşkanlarımızı çok yakın görmek, bir ortak vizyonu, gelişmeler karşısında aynı kaygıları, gerginliği yatıştırmak için aynı dilekleri paylaştıklarını görmek çok etkileyiciydi. Ve bu bizim birlikte yapacağımız bir şeydir.”

Fransa Büyükelçisi, iki ülke arasındaki askeri ve savunma işbirliği konusunda da, bunun işbirliklerinin çok önemli bir yönü olduğunu vurguladı; “Kıbrıs coğrafik konumundan dolayı çok önemli bir rol oynamakta, ayrıca bir istikrar unsuru olmaktadır. Bizim için firkateynlerimiz bölgeye geldiğinde Kıbrıs’a bir liman olarak girebilmesi çok önemlidir. Şimdi Fransız firkateynleri her zaman pratik olarak bir üsse yakın olarak bölgededirler ve bu işbirliği bizim için oldukça önemlidir. Sadece firkateynlerin Kıbrıs’a gelmesi için değil, sürekli eğitimler için de önemlidir, bir ihtimal bu eğitimleri artıracağız da” dedi.

Fransa’nın Kıbrıs’ta bir deniz üssü kurmak istediğine ilişkin haberlerin sorulması üzerine Büyükelçi, görüşülmekte olanın tam olarak bu olmadığını söyledi; “İşbirliğimizi nasıl artırabileceğimizle ilgili görüşmeler yapıyoruz ama bir Fransız deniz üssünden bahsetmiyoruz. Masada olan bu değil. Çok net olmamam herhangi bir gizli plan olduğundan değildir. Sadece görüşmenin ortasında olduğumuz ve tam olarak nasıl geliştireceğimizi görüştüğümüz, iyi bir girişim yapacağımızdan emin olmamız içindir” şeklinde konuştu.

Isabelle Dumont şöyle devam etti:

“İki tarafın da bu işbirliğini artırmak için ortak çabası vardır. Ama kimse Fransa ve Kıbrıs arasında yeni bir plan var diye düşünmesin. Çünkü hâlihazırda mükemmel bir işbirliğimiz var. Dolayısıyla bunu nasıl daha büyütüp istikrarlı hale getireceğiz onu görüşüyoruz.”

Kıbrıs sorununda çözüm müzakerelerinin başlaması beklentilerini nasıl değerlendirdiği sorusunu yanıtlayan Isabelle Dumont, Kıbrıs’a gelen her Büyükelçi’nin aklının bir köşesinde adada kaldığı süre içerisinde Kıbrıs sorununun çözülmesi dileği olduğunu, bunun kendilerinin bir çözüm olasılığına inandıkları anlamına geldiğini ifade etti.

Koronavirüsü salgınının, ulaşımı daha zor hale getirdiği gibi daha basit sorunları da, her şeyi olduğu gibi bu sorunu da daha zor hale getirdiğini kaydeden Fransız Büyükelçi, burada sadece bir yıl kalmasına karşın bir çözüm olabileceğine inandığını, iki tarafta siyasi isteklilik olması halinde zor olmayacağını, adadaki tüm toplumların yararına olacağını belirtti.

Yavaş yavaş nüfusun bir çözüme daha az ilgi duyduğuna işaret eden Dumont, zamanla daha kolay olacağını düşünmenin iyi bir şey olmadığını, bu nedenle kendisinin gerçekten liderlerin bir çözüm elde etme için birlikte çalışarak yeniden başlayacaklarını umduğunu söyledi.

Isabelle Dumont, bir başka endişe verici durumun koronavirüsü durumundan dolayı geçiş noktalarının kapanmış olması ve şimdi iki toplum arasında fiilen bir bağ olmaması olduğuna dikkat çekti.

Fransa Büyükelçisi şöyle devam etti:

“Bu gerçekten sorun yaratıyor. İnsanların düşündüğünden de çok büyük bir sorun. Ve ben giderken gerçekten insanlara bunun iyi bir durum olmadığı, normal bir durum olmadığı çağrısı yapmak istiyorum. Sağlık nedenleri olduğunu anlıyorum ama insanlar yurtdışından potansiyel virüsü taşıyarak gelebiliyorlar ama Ledra Sokak’ta birkaç metre öteye geçemiyorlar.”

“Bu bir eleştiri değildir. Bunu tartışmak yetkililerin işidir ve liderlerin bunu halletmek için bir anlaşmaya varmaları gereklidir. Ben ders vermiyorum. Sağlık konularıyla, siyasi konularla durumu ele almak çok farklıdır. Ama ben gerçekten birkaç gün veya hafta içinde bu konuda iyi haberler duymayı umuyorum. Çünkü insanlar ne kadar çok birbirlerini görmezlerse birbirleri üzerinde o kadar olumsuz imajları olur. Çünkü birbirinizi bilmiyorsunuz.”

Mağusa’nın tellerle çevrili bölgesiyle ilgili bir soruyu da yanıtlayan Fransa Büyükelçisi, Fransa’nın görüşünün açık olduğunu bildirdi ve şöyle konuştu:

“Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin ilgili kararında belirtilen, Varoşa sakinlerinin mülküne geri dönmesi gerektiğine ilişkin BM görüşünü destekliyoruz. Buna kesinlikle saygı duyuyoruz ve buna ekleyecek başka bir şeyimiz yoktur.”

Kıbrıs ve Fransa arasındaki ikili işbirliğiyle ilgili olarak Dumont, bu işbirliğinin insanların düşündüğünden daha mükemmel olduğunu, bunu Cumhurbaşkanı ve Dışişleri’yle görüştüklerini, ekonomide, Frankofoni işbirliğinde de daha iyi ilişkiler olabileceğini belirtti.

Dumont, “Bu yüzden Kıbrıs’tan bu kadar erken ayrıldığım için üzgünüm. Daha bitirecek çok projelerimiz vardı. Benden sonraki büyükelçi şüphesiz devam edecektir” dedi.

Kıbrıs’ın bir başka yerinde de Fransız Okulu olması için çalışmak istediğini bunu Eğitim Bakanı Prodromou’yla görüştüğünü kaydeden Isabelle Dumont, Prodromou’yla aynı vizyonu paylaştıklarını, çok destek verdiğini, ikinci konunun Frankofoni olduğu ve çok önemli olduğunu söyledi.

Fransız şirketlerin de Kıbrıs’a yatırım yapmaları gerektiğine dikkat çeken Fransa Büyükelçisi şöyle devam etti:

“Yenilenebilir enerji gibi temel gelişim projelerine ihtiyacımız vardır. Fransız şirketler Kıbrıs’a bir şeyler getirebilir veya şehirlerde altyapı projeleri olabilir. Bunlar Fransız şirketlerinin katılacağına inandığım büyük projelerdir. Ben, benden sonra gelecek Büyükelçi ve Fransa Büyükelçiliği, siyasi yönden de ikili ilişkileri artırmamıza yardımcı olacak her türlü gelişmeyi desteklemeye hazırız ki güçlenelim.”

Dumont son olarak Kıbrıslılara kendisine yakınlıklarından dolayı teşekkür etti; siyasi liderler ve halka temaslarının kalitesinin inanılmaz olduğunu söyledi; “Bu tüm yaşamım boyunca hatırlayacağım bir anıdır. Bu yıl oldukça yoğundu. Birçok olumlu anılar biriktirdim. Kıbrıs bu yıldan sonra da kalbimde olacaktır” şeklinde konuştu.

KHA/MK/MG/MHY/2020
Kıbrıs Haber Ajansı

publié le 29/09/2020

haut de la page