Fransa’nın Kıbrıs Büyükelçisi Sn. Isabelle Dumont’un güven mektubunu Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ekselansları Nicos Anastasiades’e sunarken yapmış olduğu konuşma [el] [en] [fr]

Fransa’nın Kıbrıs Büyükelçisi Sn. Isabelle Dumont’un güven mektubunu Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ekselansları Nicos Anastasiades’e sunarken yapmış olduğu konuşma

1
1
2
2
3
3
4
4
5
5

Fotoğraflar: PIO, Ambassade de France à Chypre

20 Eylül 2019, Cuma,

Fransa Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sn. Emmanuel Macron’un beni Fransa Cumhuriyeti’nin Olağanüstü ve Tam Yetkili Kıbrıs Cumhuriyeti Büyükelçisi olarak atadığı güven mektubunu ve selefimin geri çağırma mektubunu Ekselanslarına sunmaktan büyük bir onur duymaktayım.

Fransa’yı Kıbrıs’ta temsil etmek benim için bir onur ve ayrıcalıktır. Her iki ülkenin de yararına olacak şekilde büyük bir heves ve kararlılıkla görevimi icra edeceğim. Fransa, Kıbrıs’la süregelen ve yakın zamanda önemli derecede güçlenmiş oldukça yakın ve güvene dayalı ilişkisine derinden bağlıdır. Misyonum boyunca bu ortaklığı muhafaza etmek ve daha da geliştirmek için çalışacağım.

BM Güvenlik Konseyi’nin daimî bir üyesi, bir AB üyesi ve hem Kıbrıs hem de Kıbrıslıların dostu olarak Fransa, BM Güvenlik konseyi kararlarında belirlenmiş olan parametreler uyarınca iki toplumlu ve iki bölgeli bir federasyonla sonuçlanması gereken ve Kıbrıslılar arasında devam eden müzakereleri ve prensibini desteklemeye devam edecektir. Fransa halihazırda kat edilmiş ilerlemeyi memnuniyetle karşılamakta ve adanın bölünmüşlüğünün ortadan kaldırılacağı bir gelecek inşa edilebilmesi için gerekli siyasi iradenin geliştirilmesine yönelik çabaların başarıyla neticelenmesini dilemektedir.

Son yıllarda ülkelerimiz birbirine yakınlaştıkça, başlıca bölgesel ve küresel zorluklara karşı ortak bir vizyon da ortaya çıkmıştır. Bu ortak vizyon çerçevesinde her alanda somut iş birliği inisiyatifleri geliştirdik. Mesela, savunma ve güvenlik, kültür ve ekonomi gibi. Bu iş birliğini daha da güçlendirmek için elimden geleni yapacağım.
Savunma alanında ülkelerimiz arasında stratejik bir bağ oluştu ve iş birliğimiz şimdi daha önce hiç görülmemiş bir hızla büyümektedir. Bu iş birliği 2017 yılında imzalanan savunma anlaşmasıyla hayat bulmuş ve iki ülke savunma bakanlıklarının 2019 yılında benimsemiş oldukları yol haritasıyla da pekişmiştir. Bu iş birliği sık sık yapılan bilgi alışverişleri ve özellikle denizde yapılan ikili tatbikatlarla gerçekleşmekte ve başka alanları da içine alacak şekilde daha da gelişme ve yoğunlaşma potansiyelini taşımaktadır. Fransa kendi savunma faaliyetleri konusunda Kıbrıs Cumhuriyeti’nin somut desteğine her zaman güvenebileceğini bilmektedir: Donanma gemilerimize ve özelliklede Charles-de-Gaulle isimli uçak gemisi için oluşturulmuş uçak gemisi vurucu kuvvetine en iyi koşullar çerçevesinde limanlarda durma olanağının tanınması ve askeri uçaklarımıza durma olanağının tanınması gibi. Fransa, Doğu Akdeniz’de güvenlik yararına ortaya koyduğumuz çabalara göstermiş olduğu değerli katkılarından dolayı Kıbrıs Cumhuriyeti’ne müteşekkirdir. Avrupa savunmasının inşası yeni gelişmelere sahne oldukça Kıbrıs Cumhuriyeti de bu hayati önem taşıyan ve egemen bir Avrupa’nın ortaya çıkmasına katkı koyan bu projenin gerçekleşmesi amacıyla Fransa’ya destek vererek çok önemli bir rol oynamaktadır. İki ülkenin güvenlik alanında, özellikle de yasadışı göç, deniz emniyeti ve sivil savunma gibi konulardaki iş birliği giderek büyümektedir.

Fransa uluslararası deniz hukukuna bağlıdır özellikle de bir rekabet değil bir iş birliği merkezi olması gereken Doğu Akdeniz’de. Fransa Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı 15 Haziran 2019’da gerçekleşmiş olan MED 7 zirvesinde Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgeleri üzerindeki egemen haklarına vurgu yaparak bunu net olarak ifade etmiştir. Kendisi ayrıca Fransa’nın bu konuyla ilgili olarak ülkenize göstermekte olduğu destek ve dayanışmayı da belirtmiştir.

Bunların yanı sıra ekonomik ve ticari ilişkilerimiz yeni ortaklık fırsatları sunmaktadır. Umarım Kıbrıs’taki görev sürem boyunca bunlar daha da geliştirilirler. Son dönemde buradaki ekonomik varlığımız da önemli ölçüde artış göstermiştir. Ortaya çıkan bu yeni dinamizm çerçevesinde Total, Accord ve CNP gibi önemli bazı Fransız şirketleri burada yatırımlar yaptılar.

Ülkelerimiz arasındaki dostluğu birer Frankofon ailesi mensubu olmamıza da borçluyuz. Fransa, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Uluslararası Frankofoni Örgütü’ne yedek üye olarak katılma isteğine destek vermiştir. Paylaşımın, fikirlerin karşılıklı aktarılmasına olanak tanıyan ve bağımızı daha da güçlendiren ortak bir dille yapılabilmesi kadar güzel bir şey yoktur. Fransız makamları, Kıbrıs eğitim sisteminde Fransızca öğrenmenin zorunlu olmasını memnuniyetle karşılamakta ve Lefkoşa’daki Fransız-Kıbrıs okulunun başarısını takdir etmektedirler. Bu okul 2012’nin Eylül ayında açılmış ve mükemmel ikili iş birliğimizin bir sembolüdür. Okul bu yıl 300 öğrenci ağırlıyor ve bu öğrencilerin çoğunluğu Kıbrıslıdır. Aynı şey uzun süredir arkeoloji alanında devam eden projelerimiz için de geçerlidir. Bu projeler kültürel iş birliğimizin mihenk taşlarıdırlar ve ikili ortaklıklar için birer model teşkil ederler.

Son birkaç yıldır üst düzey ikili temaslarımız sıklaşmıştır. İki ülkenin cumhurbaşkanları, dışişleri ve savunma bakanları arasında birçok temas yaşanmıştır. Söz konusu temaslar birbirimize ne kadar yakın olduğumuz ve dostluğumuzun bir ifadesidirler.
Son olarak Sayın Cumhurbaşkanı izninizle, Fransa Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı adına hükümetinize ve Kıbrıs halkına en içten dostluk ve refah dileklerimi aktarmak isterim.

publié le 03/01/2020

haut de la page