Büyükelçinin Kıbrıs’tan ayrılmasıyla ilgili mesajı [el] [en] [fr]

JPEG

Değerli yurttaşlar,

Elysée Diplomasi Birimi’ne katılmak üzere Fransa’nın Kıbrıs Büyükelçiliği görevimden ayrılıyorum. Bu benim için önemli ve zorlu olacak. Aynı zamanda da bu yeni görev için seçilmiş olmaktan büyük bir onur duyuyorum. Özellikle de Cumhurbaşkanı Anastasiades’in temmuz sonunda gerçekleşen Paris ziyareti sonrasında önümüzdeki aylara yönelik ekiplerim ve Kıbrıs makamlarıyla birlikte ikili ilişkilerimizi güçlendirmek ve çeşitlendirmek amacıyla birçok proje hazırlığımız olması nedeniyle Kıbrıs’tan, bu kadar erken ayrılıyor olmak üzücü. Yine de söz konusu projelerin hayata geçeceğine eminim.

Ayrılma haberimin şaşkınlık yaratmış olabileceğinin farkındayım ve bunu sorguluyor olmanız anlaşılırdır. Ancak görevime ne kadar bağlı olduğumu da anlayacağınızı biliyorum. En yüksek makamlarımızın istediği yerde ülkeme hizmet vermek için her zaman hazırım. Bu, son bir yıldır görev yaptığım Kıbrıs ya da yakın zamanda Paris’te Cumhurbaşkanı’nın yanında da olabilir.

Benim gidişim Kıbrıs’taki diplomatik çalışmalarımızın ya da Büyükelçiliğin Fransız toplumuna vermekte olduğu desteğin son bulacağı anlamına gelmez. Kimse yeri doldurulamaz değildir. Bölgedeki durum ve küresel salgın nedeniyle karşılaştığımız zorluklardan dolayı ekiplerim çalışmaya ve size yardımcı olmaya devam edecekler. Önümüzdeki haftalarda halefimin atanmasını beklerken Audrey Pion geçici Maslahatgüzar olarak görevi üstlenecek. Kendisinin benim kadar iyi bir şekilde bu görevi yerine getireceğine olan güvenim tamdır.

Birçoğunuz halefimin ne zaman geleceğini merak ediyordur. Kendisi henüz atanmadı ancak yeni büyükelçinin en kısa zamanda buraya gelerek ikili ilişkilerimizi daha da ileriye taşımasını umut ediyorum. Geçtiğimiz yıl içinde yapılmış olan çalışmaların onun yapacakları için sağlam bir temel oluşturmasını umut eder kendisine başarılar dilerim.
Son olarak beni büyük bir heves ve iyi niyetle karşılamış olan Fransız, Kıbrıslı Rum, Kıbrıslı Türk, diplomatik çevre mensupları da dahil herkese teşekkürlerimi iletmek isterim. Kıbrıs’ta geçirmiş olduğum süre kısaydı ancak oldukça yoğundu. Bu profesyonel ve insani deneyim, diplomasinin insanlar ve toplumları yakınlaştırabilmek amacıyla aralarında köprü inşa edebileceği ve etmesi gerektiğinden emin olmama sebep oldu. Aynı zamanda da birleşik bir Kıbrıs’ın inşasına yardımcı olma konusundaki kararlılığımı güçlendirdi.

En iyi dileklerimle,

Isabelle DUMONT

publié le 29/09/2020

haut de la page