14 Temmuz - Büyükelçi’nin konuşması [el] [en] [fr]

Strovolos’ta - 13 Temmuz 2020


Sayın Cumhurbaşkanı,

Sayın Meclis Başkanı,

Sayın Bakanlar,

Sayın Milletvekilleri,

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Sayın Elizabeth Spehar,

Fahri Konsoloslar

Değerli dostlar,

Bu akşam bu küçük resepsiyonda bizleri katılımınızla onurlandırdığınız için sizlere teşekkür etmek isterim. Ekibim ve ben, bizleri bir araya getiren bağın gücünün bir sembolü olarak ulusal bayramımızı bugün burada bizlerle birlikte olan herkesle kutlamaktan büyük bir memnuniyet duyduğumuzu belirtmek isterim.

Bu yıl her şey farklı. Alışkanlıklarımız, kanaatlerimiz ve maalesef birçok insanın hayatı bu virüsten etkilenmiş durumda. Bu alışkanlıklar ve bildiklerimiz arasında her yıl Strovolos’ta bulunan bu bahçede yüzlerce insanın Fransa’nın Ulusal Bayramını kutlamak amacıyla bir araya gelmesi de vardı. Bu yıl ise yalnızca Kıbrıs ve Fransa arasındaki bağın siyasi ve kurumsal kalbini temsil eden birkaç düzine insandan ibaretiz.

İzninizle bu akşam ağırlamış olmayı istediğimiz ancak burada bulunamayanları da buradan selamlamak isterim. Ekonomi, sanat, kültür alanlarındaki ikili ilişkilerimizin başlıca paydaşları, diplomatik çevrelerin mensupları… Bugün koşullar bu şekilde. Son olarak da Kıbrıs’ta olduğu gibi hem Fransa’da hem de dünyanın daha başka birçok ülkesinde hayat kurtarmak amacıyla seferber olmuş olan sağlık çalışanlarını saygıyla selamlamak isterim.

Sayın Cumhurbaşkanı,

Avrupa’da ve özellikle de Doğu Akdeniz’de çalkantılı bir dönemden geçiyoruz. Fransa’nın pozisyonu herkes tarafından çok iyi bilinmektedir ve iki temel unsura dayanmaktadır: bölgesel istikrar ile uluslararası hukuka saygı.
Bölgedeki gerginlik arttıkça, istikrarı sağlamak her zamankinden daha önemli hale geliyor.

Bu da Fransız donanmasının firkateynlerinin Kıbrıs’a düzenli olarak gelmesi anlamına gelir. Şubat ayı sonunda Charles de Gaulle isimli uçak gemisinin misyonunun amacı da buydu.

Kıbrıs’ın (denizlerdeki de dahil) egemenliğiyle ilgili daimî vizyonumuz şu veya bu ülkeye karşı değildir ve birçok insanın dediğinin tersine ekonomik çıkarlardan kaynaklanmaz.

Yalnızca tarihten gelen ve uluslararası hukuka saygıdan hareketle oluşturduğumuz pozisyonumuzun bir yansımasıdır.

Son aylarda Avrupa Birliği önemli bir kriz yaşamıştır. Fakat şimdi birlik içinde yeniden ayakları üzerinde durmaya kararlıdır. Bildiğiniz gibi Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron Şansölye Merkel’le birlikte Avrupa ekonomisini yeniden canlandırmak amacıyla Avrupa’nın gelecekte de başarılı ve refah içinde olmasına yönelik arzumuza paralel iddialı bazı önerilerde bulunmuşlardır.

Bu öneriler, bu haftanın sonunda gerçekleşecek ve başarılı şekilde neticelenmesini beklediğimiz özel Avrupa Birliği Konseyi’nin kalbinde olacaktırlar.

Aynı şeyi Kıbrıs için de istiyoruz. BM parametreleri çerçevesinde, gelecek nesiller de dahil herkesin kendine bir yer bulabileceği birleşik bir Kıbrıs… Bunun başarılabilmesi için her iki tarafta da istek ve çok güçlü bir iradeye ihtiyaç vardır. Öncelikle, sağlığın ortaya koyduğu gereklilikler tamamen dikkate alınarak iki toplum arasındaki temasların yeniden başlaması ve Yeşil Hat’tın, ayrılığın değil yeniden geçişlerin yaşandığı bir yer olması hayati önem taşımaktadır. Her şeyin mümkün olduğuna inanıyoruz."

Sayın Cumhurbaşkanı, Hanımefendiler ve Beyefendiler,

Fransa’da her şey bir yemeğin paylaşılmasıyla başlar ve tamamlanır. Bu yılın çok zor olmasına ve ortaya koyduğu sıkıntılara rağmen, sizleri hazırlamış olduğumuz büfenin keyfini çıkarmaya davet etmek istiyorum.

Fransa ve Kıbrıs arasındaki dostluğun uzun yıllar devam etmesi dileğiyle

publié le 31/08/2020

haut de la page